Niepełnoletni też głosowali w wyborach!

W ramach projektu “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Rząśni mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować na wybrane komitety.

10 października w niemal 600 szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na komitety, które startują w powszechnych wyborach parlamentarnych. Oznacza to, że niemal 200 000 uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach. W naszej szkole wybory symulacyjne odbyły się 11 pażdziernika 2023 r.

W projekcie “Młodzi głosują 2023” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wzięła udział również nasza szkoła – Zespół Szkolno – Przedszkolny z Rząśni .

Działania młodych

W projekcie “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice samodzielnie tworzą kampanię profrekwencyjną, powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczycieli-koordynatorów, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.

.

Wyniki wyborów

Frekwencja w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rząśni wyniosła 80%.

Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikował ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej.  Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2023” można znaleźć na stronie: Platforma “Młodzi głosują”

 Do wysokiej frekwencji w szkolnej symulacji wyborów przyczyniły się działania profrekwencyjne zespołu uczniowskiego, który odpowiadał za przygotowanie wyborów w Zespole Szkolno – Przeczkolnym w Rząśni. Trzy osoby z zespołu pod opieką koordynatorek na dwa dni przed głosowaniem zrobiły agitację. Podczas lekcji odwiedzili uczniów klas 7a, b i8  w celu poinformowania ich o zbliżających się symulacyjnych wyborach i zachęcili do oddania głosu. Informacje dotyczyły też  m. in. kiedy i o której godz. odbędą się w naszej szkole wybory, kto może wziąć udział, jak zaznaczać na kartach do głosowania, gdzie znajdować będzie się lokal wyborczy. Na trzech kondygnacjach porozwieszano plakaty otrzymane przez CEO. W klasach odbyły się prelekcje dotyczące kompetencji Sejmu i Senatu, o znaczeniu wyborów. Wśród uczniów duże było zainteresowanie, tym bardziej, że wzięliśmy po raz pierwszy udział w takim projekcie. Głosowanie przebiegało prawidłowo, bez zakłóceń. Pomimo, że uczniowie wzięli udział w symulacyjnych wyborach, to wykazali się dojrzałością i wielką powagą. Biorący udział, byli zadowoleni z tego, że mieli możliwość wzięcia udziału w projekcie „ Młodzi Głosują” i pokazać swą postawę patriotyczną. Zaskoczyło to, że zorganizowanie takiego projektu wymagało wiele pracy, wiązało się dużą odpowiedzialnością. Zadowoleni jesteśmy też z tego, że otrzymaliśmy poparcie ze strony dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców. Pomagała też obsługa szkoły.

Comments are closed.
Ostatnie wiadomości
Kontakt
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rząśni
  • ul. 1 Maja 16
  • 98 - 332 Rząśnia
  • 44 631 - 71 - 97
  • szkolarzasnia@gmail.com
Jesteśmy online !!!!
Jesteśmy zawsze do Waszej dyspozycji. Skontaktujemy się gdy tylko będzie to możliwe.
Skontaktuj się
Zapewniamy harmonijny rozwój dziecka we wszystkich aspektach: poznawczym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym oraz radosną edukację w bezpiecznej szkole
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rząśni
2017-03-13T11:54:16+01:00
Positive Impact Zapewniamy harmonijny rozwój dziecka we wszystkich aspektach: poznawczym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym oraz radosną edukację w bezpiecznej szkole Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rząśni 2017-03-13T11:54:16+01:00 Zapewniamy harmonijny rozwój dziecka we wszystkich aspektach: poznawczym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym oraz radosną 
0
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rząśni
Skip to content

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej w naszej polityce prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close