Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Nawet 18˚C wskazywały termometry 15 października 2022 r., gdy grupa dwudziestu uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Towarzyszyło nam kilku chłopców ze świetlicy środowiskowej „Florianum” w Częstochowie. Z ciekawostkami przyrodniczymi i atrakcjami turystycznymi Świętokrzyskiego Parku Narodowego zapoznawała nas wspaniała przewodniczka – pani Elżbieta, której serdecznie dziękujemy za rozległą wiedzę i pasję do Kielecczyzny. Piesza wędrówka zaprowadziła nas na szczyt Łysej Góry, na której znajduje się zespół klasztorny założony przez benedyktynów. Wśród wielu jego ciekawostek historycznych i zakamarków z eksponatami muzealnymi bez wątpienia najważniejsza była kaplica z relikwiami Krzyża Świętego, a najciekawsza – krypta z przeszkloną trumną skrywająca szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Wszystkich nas zaskoczył rozmach wnętrza pałacyku w Oblęgorku należącego kiedyś do pisarza Henryka Sienkiewicza. Mogliśmy tam zobaczyć przedmioty, których używał i biurko, przy którym powstawały rękopisy jego dzieł. Ogromną ciekawostką był pokój skrywający pamiątki z podróży noblisty po całym świecie, do którego weszliśmy przez drzwi ukryte w regale z jego książkami. Przy okazji obserwowaliśmy pokazy konne w ramach XVII Hubertusu Sarmackiego organizowanego przez potomków Henryka Sienkiewicza. Ostatnim ważnym miejscem, które odwiedziliśmy, był zamek w Chęcinach z czasów księcia Władysława Łokietka, który można podziwiać w ekranizacji filmu pt.: Pan Wołodyjowski. Okazuje się, że województwo świętokrzyskie posiada jeszcze wiele ciekawych miejsc, które warto byłoby odwiedzić podczas kolejnej wycieczki w te piękne, a chyba wciąż mało znane tereny. Eskapada została zorganizowana przy współpracy dwóch parafii: św. Floriana w Częstochowie i św. Rocha w Rząśni.

ks. Michał Widera

Comments are closed.
Ostatnie wiadomości
Kontakt
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rząśni
  • ul. 1 Maja 16
  • 98 - 332 Rząśnia
  • 44 631 - 71 - 97
  • szkolarzasnia@gmail.com
Jesteśmy online !!!!
Jesteśmy zawsze do Waszej dyspozycji. Skontaktujemy się gdy tylko będzie to możliwe.
Skontaktuj się
Zapewniamy harmonijny rozwój dziecka we wszystkich aspektach: poznawczym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym oraz radosną edukację w bezpiecznej szkole
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rząśni
2017-03-13T11:54:16+01:00
Positive Impact Zapewniamy harmonijny rozwój dziecka we wszystkich aspektach: poznawczym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym oraz radosną edukację w bezpiecznej szkole Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rząśni 2017-03-13T11:54:16+01:00 Zapewniamy harmonijny rozwój dziecka we wszystkich aspektach: poznawczym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym oraz radosną 
0
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rząśni
Skip to content

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej w naszej polityce prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close